ASM/BD Student Travel Award

This award, sponsored by BD, provides the opportunity for one student member from each ASM State Branch to attend and give an oral presentation at the ASM Annual Scientific Meeting.

All postgraduate microbiology students who have submitted or are intending to submit an abstract for the ASM Annual Scientific Meeting are invited to apply - especially those in the final year of their higher degree program.

Eligibility Requirements

Applicants must:

  • be student members of the ASM or, if not currently a student member, applicants must be eligible for membership and must pay for such at the time of application for the Award.
  • not have previously received a ASM/BD Student Award

Application Requirements

Applicants must contact their respective State Branch to ascertain submission requirements and the deadline date.

Conditions of Award

Within 5 days of receiving the Award from their State Branch the recipient must email their presentation abstract to the National Office for publication in the Program & Abstract Book.

The recipient of the Award will be required to present their paper at the special ASM/BD Student Award Session at the ASM Annual Scientific Meeting.

Award

Each Award consists of

  • a return economy airfare
  • full conference registration
  • an allowance for accommodation (currently $300)

Conference home state winners will receive a full student registration but are not entitled to airfares or accommodation.

Assessment

Finalists for the Award will be selected on the basis of their abstract and a presentation summary submitted for consideration to their ASM State Branch.

The recipient of the Award will be selected on the basis of an oral presentation - 12 minutes plus 3 minute question time, to be given at the ASM/BD Student Award Evening of each ASM State Branch.

Closing date for applications: contact your local state branch for details. (State Branches are required to notify the ASM Conference Manager who their recipient is by 31 March in any year)

 

Previous Award Winners

2016

(VIC) Joshua Newson, University of Melbourne
(SA/NT) Felise Adams, Flinders University
(NSW/ACT) Caitlin Abbott, University of Sydney
(TAS) Neeraj Singh, University of Tasmania
(QLD) Leah Roberts, University of Queensland
(WA) Daniel Knight, University of Western Australia

2015

(VIC) Sushama Telwattem Burnet Institute
(TAS) Christopher Atkinson, University of Tasmania
(NSW/ACT) Amelia Hynen, University of Technology, Sydney
(QLD) Agathe Colmant, University of Queensland
(WA) Lucy Furfari, University of Western Australia
(SA/NT) Hayden Thain, Flinders University 

2014

(VIC) Danielle Ingle, University of Melbourne
(TAS) Kamarul Zaman Zarkasi, Tasmanian Institute of Agriculture
(NSW/ACT) Robert Moran, University of Sydney
(QLD) Ashleigh Shannon, University of Queensland
(WA) Amir Ariff, University of Western Australia
(SA/NT) Evan McRobb, Menzies School of Health

2013

(VIC) Snehal Jadhav, Swinburne University

(TAS) Shi Feng, University of Tasmania

(NSW/ACT) Laura Nolan, University of Technology, Sydney

(QLD) James Marsh, Queensland University of Technology

(WA) Renee Smith, Flinders University

 

2012 Andrew Liew
Kirsty Short
Connor O'Meara
Charles Plumptre
NSW/ACT
VIC
QLD
SA
2011 Sandra Morales
Anjana Chakravorty
Dk Sti Maimonah Pg Othman
Sylvia Baltzer
Michele Squire
Judith Fernandez-Piquer
NSW/ACT
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2010 Michael Liu
Jaclyn Suzanne Pearson
Ivor Russell Lee
Bart Eijkelkamp
Stephanie Bell
Esta Hages
NSW/ACT
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2008 Miss Anna Lau
Mr Sacha Pidot
Miss Nubia Ramos
Mr Richard Harvey
Ms Briony Elliott
Mr Rolf Nilsson
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2006 Leigh Monahan
Emily Hart
Erin Price
Francesca Bell
Chelsea Papadopoulos
Donglai Zhang
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2005 Andelka Labudovic
Geoff Doherty
Catherine Osborne
Jessica Welch
Alistair Standish
Niki Foster
Jimmy Twin
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2002 Kahli Weir
Lucinda Thompson
Michelle Sait
Hilda Tseng Hsing-Ju
Wendy Hart
Qinning Wang
Shane Powell
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2001

Maha Jomaa
Joanne Clark
Benjamin Shields
Kate Sieb
Marine Delphin
Natalie Dodsley
Svetana Shabala

ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
2000 M Hadzantonis
C Halliday
Carolyn Emslie
Peter Power
Justin Coombs
Natasha Banning
Lyndall Mellfont
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
1998 Linda Thomas
Neisha Jeoffreys
Larissa Nicholls
Irene Horne
Not awarded
Robert Hurrelbrink
David Miles
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
1997 Ruth Foxwell
Christine Yeates
Cindy Baulch-Brown
Patrick Silvey
Serina Stretton
Zorica Durmic
Janelle Brown
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS
1996 John Walker
Elizabeth Addis
Birgit Beisner
Brendan Roberts
Catherine Melbourne
Darren Trott
Karen Krist
ACT
NSW
VIC
QLD
SA
WA
TAS